#Okulary #Oprawki #Suplementy
Add your content here
UTW

Zastrzyk alkoholowy – wady i zalety takiego rozwiązania

Wyjście z uzależnienia alkoholowego nie jest proste. Proces leczenia choroby alkoholowej wymaga zastosowania wielu metod, które razem składają się na skuteczny proces leczenia. Jednym z etapów podczas wychodzenia z alkoholizmu jest zastosowanie zastrzyku alkoholowego. Jakie wady i zalety ma zastrzyk alkoholowy? 

Czym jest zastrzyk alkoholowy?

Jeśli chodzi o zastrzyk alkoholowy, to tak naprawdę zamienne określenie na wszywkę alkoholową. To metoda farmakologiczna, która jest wykorzystywana w leczeniu alkoholizmu. Substancją czynną jest zazwyczaj esperal. 

Pierwsza aplikacja doustna tego preparatu miała miejsce 75 lat temu. Z początku zastrzyk alkoholowy był podawany doustnie, natomiast czasem zmieniono sposób aplikacji leku na metodę chirurgiczną. 

W praktyce wszywka jest umieszczana pod pośladkiem pacjenta. Jeszcze kilka lat temu wszywka nie była zbyt często praktykowana, jednak od jakiegoś czasu jej popularność systematycznie rośnie. Poznaj w dalszej części artykułu wady i zalety zastrzyku alkoholowego. 

Jakie korzyści oferuje zastrzyk alkoholowy?

Główną zaletą zastrzyku jest to, że osoba borykająca się z alkoholizmem może pozostać trzeźwa przez wiele miesięcy. Efektem jest zatem długotrwała abstynencja. Zastrzyk alkoholowy przekonuje również długim okresem działania. 

W zależności od stężenia substancji czynnej, a także celu dostosowanego do potrzeb pacjenta alkoholowy zastrzyk może działać od 8 do 12 miesięcy. Oznacza to, że alkoholik ma większe szanse na wyjście z uzależnienia. 

Co więcej, zastrzyk alkoholowy jest dobrze tolerowany przez organizm. Po zaaplikowaniu wszywki pacjent może się spodziewać jedynie łagodnych objawów w postaci wzmożonej senności, męczliwości, nudności czy metalicznego posmaku w ustach. 

Czy zastrzyk alkoholowy ma wady?

Niestety tak. Główną wadą jest to, że nie leczy alkoholizmu. Przekonanie o tym, że zastrzyk alkoholowy cudownie zakończy uzależnienie, jest mylnym wrażeniem, któremu ulega wiele osób. 

W rzeczywiście wszywka powinna być traktowana jako wsparcie procesu wychodzenia z alkoholizmu. Omawiając wady, należy również dodać, że alkoholowy zastrzyk musi być zlecony przez lekarza. Taka konieczność poszerzenia kręgu osób, które wiedzą o alkoholizmie, wiąże się dla pacjenta z dyskomfortem.